skip to main content
Staff Council
The University of Mississippi

Outstanding Staff Members and

Outstanding Team Service Award Winners

Outstanding Staff Members for EEO Categories and Overall (2021)

  • EEO 1: Blair McElroy, Senior International Officer & Director of Study Abroad
  • EEO 3: Penny Rice, Manager of Instructional Technologies & Faculty Technology Development Center
  • EEO 4: Monika Rudd, ID Center Coordinator
  • EEO 5: Hope Herren, Computer Support Specialist
  • EEO 6: Charles “Bo” Thompson, Carpenter II-Student Housing
  • EEO 7: Rod Wilson, Custodial Supervisor
  • Overall: Shannon Richardson-Assistant Director-Campus Recreation

(2021) Fifth Annual Daniel W. Jones, M.D. Outstanding Team Service Award

  • Department of Student Housing: John Yaun, Jeannie Hopper, Don Rogers, Chris Thornton, Tracey Vaughn, Danielle Meyer, Claire Lowe, Emily Styles, Abigail Justice, Deborah Dunn

EEO Runner Up/Honorable Mention (2021)

  • EEO-1: Alex Langhart, Director of University Health Services
  • EEO-3: JR Love, Project Manager McLean Institute
  • EEO-4: Evelyn Johnson-Administrative Assistant Sociology, Lele Gillespie-Project Coordinator-Liberal Arts
  • EEO-5: Bruce Newell, Information Technology Specialist: Outreach & Continuing Education
  • EEO-6: James Moody, Plumber
  • EEO-7: Linda Quarles-Custodian II, Overall: Marshall Crowther- Staff Physician

Dan Jones Team Service Award Runner Up/Honorable Mention (2021)

  • Center for Student Success & First Year Experience,
  • Academic Outreach/School of Engineering Undergraduate Programs

Outstanding Staff Members for EEO Categories and Overall (2020)
• EEO-1: Donna Strum, Associate Provost
• EEO-3:  Je’Lisa Hairston McGee, Coordinator for Advising, Recruitment and Retention, School of Applied Sciences
• EEO-4: Ebony C. McEwen, Registration and Records Coordinator
• EEO-5: Vietta Booker, Computer Operator in Technical Services
• EEO-6: Steve Shaw, Maintenance Technician, Department of Student Housing
• EEO-7: Tressie J. Johnson, Custodian, Facilities Management Department
• Kim Carr, Overall Outstanding Staff Member, Senior Secretary for Summer Programs in the Office of Pre-College Programs

(2020) Fifth Annual Daniel W. Jones, M.D. Outstanding Team Service Award
• Office of Institutional Research, Effectiveness and Planning

Outstanding Staff Members for EEO Categories and Overall (2019)
• EEO-1: Katrina Caldwell, V C for Diversity & Community Engagement
• EEO-3: Alicia Goodson, UM-Tupelo
• EEO-4: Lila Neely,  MBA service
• EEO-5: Dennis Bullard, Telecommunications Center
• EEO-6: James Calvin Malone, Power Plant & Utilities
• EEO-7: Desser Smith, Facilities Management Department
• Charlie Ball-Burrell, Overall Outstanding Staff Member, Student Academic Services FedEX Center

(2019) Fourth Annual Daniel W. Jones, M.D. Outstanding Team Service Award
• The Inn
• UPD
• UM-Bonneville

Outstanding Staff Members for EEO Categories and Overall (2018)
• EEO-1: Laura Diven-Brown, Office of Financial Aid
• EEO-3: Joseph Baumbaugh, Office of Alumni Affairs
• EEO-4: Kathy McCluskey, Office of Human Resources
• EEO-5: Lynn Reece, Desoto Regional Campus
• EEO-6: Hunter Snow, Facilities Management Department
• EEO-7: Michael Lewis, Facilities Management Department
• Nettie Tyson,  Facilities Management Department, Overall Outstanding Staff Member

(2018) Third Annual Daniel W. Jones, M.D. Outstanding Team Service Award 
• Office of Student Disability Services


Outstanding Staff Members for EEO Categories and Overall (2017)

• EEO-1: Tony Ammeter
• EEO-3: Deetra Wiley
• EEO-4: Susan Foust
• EEO-5: Amanda Blair
• EEO-6: Terrance Brown
• EEO-7: Sandra K. Buford
• Anne McCauley, Overall Outstanding Staff Member

(2017) Second Annual Daniel W. Jones, M.D. Outstanding Team Service Award 
• Campus Recreation
• University Communications


Outstanding Staff Members for EEO Categories and Overall (2016)
• EEO-1: Jeff McManus
• EEO-3: Jennifer Phillips
• EEO-4: Kimberly Barnes
• EEO-5: Jason T. Mangrum
• EEO-6: Jonathan Joe “J.J.” Potts
• EEO-7: Shelia Ann Lewis
• Andrea Jekabsons, Overall Outstanding Staff Member

(2016) Inaugural Daniel W. Jones, M.D. Outstanding Team Service Award 
• School of Education (SAFE Office)


Outstanding Staff Members for EEO Categories and Overall (2015)
• EEO-1: Linda Chitwood
• EEO-3: Premalatha Balachandran
• EEO-4: Steven Ridout
• EEO-5: Jeffrey Hannah
• EEO-6: Willard Frazier
• EEO-7: Jerry Harden
• Nora M. Ingram, Overall Outstanding Staff Member